Past Trustees

Years Trustee
2019 – Present Taletha Coles
2007 – 2018 Julie Roush
1995 – 2006 Jerry R. Smelser – Trustee Office: 718 Wabash Ave (The old Wabash Fire Station #4)
1991 – 1994 Gene Metzger – 1903 Breechwood Drive, Lafayette, IN 47905
1971 – 1990 W. Keith Schilling – Residence 1917 N. 16th St.
1963 – 1970 John C. McCord – Trustee office Room 40 Court House, tel Sherwood 2- 7476
1960 – 1962 Sybilla R. Brassie
1957 – 1959 George W. Brassie – Residence 711 S. 22nd St.
1955 – 1956 Jacob M. Brenner
1950 – 1954 Norval L. Martin – Residence McCarty Lane
1948 -1950 John C. Munger – Residence 2805 Union St.
1939 – 1947 George D. Burkle – Trustee office Room 2 Court House Res. 1614 Hart St.
1935 – 1937 John C. Munger – Trustee office Room 2 Court House Res. 2805 Union St.
1931 – 1932 William W. Teal – Trustee office Room 2 Court House; Furn. 16 N. 3rd St. Residence – 725 S. 4th St.
1927 – 1930 George B. King – Trustee office Room 2 Court House, Residence 1107 N. 13th St.
1924 – ? Arnold Herbert – Residence 406 N. 13th St.
1922 – 1923 Unknown
1920 – 1921 W. H. Eberhardt (Henry) – Trustee office Room 2 Court House, tel Lafayette 224, prop. Twentieth Century Shoe Shop; Residence 920 S. 21st St.
1915 – 1918 Michael E. Mackey – Trustee office Room 2 Court House, Residence 1409 Center
1909 – 1914 John W. Whalen – Trustee office Room 2 Court House, Res. 1708 Main St.
1905 – 1908 Charles Krutz
1901 – 1904 Eldon S. Lane – Trustee office 2 Court House; Residence 80 Lahr House Annex (also 816 Cincinnati St.)
1896 – 1900 Baltzer K. Kramer – Trustee office 47 S. 5th St.
1891 – 1895 Job S. Sims – Trustee office 18 N. 4th St., Residence 146 N. 8th St.
1889 – 1890 James W. Conine – Trustee, Collector Northern Lake Ice Co. 51 Ferry St., 2nd Floor; Residence 168 North 8th St.
1886 – 1888 William Fraser – Trustee & Prop. “Aetena House” 38 E. 5th St.
1882 -1884 John C. Tyler – Trustee office 115 Columbia; Residence 109 S. 6th St.
1881 Michael Tigue – Trustee office 16 Columbia; Residence 14 First St.
1874 – 1880 M. H. Gallagher – Trustee office 26 Columbia St.; Residence 59 Alabama
1873 Abram Koontz
1871 – 1872 Henry Zimmerman – Trustee office 171 Main: Residence 115 S. 6th St.
1869 R. H. Godman
1868 J. R. Robinson
1867 H. Leaming
1865 – 1866 Diedrich Herbert
1863 – 1864 James Murdock- -George Ten Eyck / John S. Allen –
Justices: Charles C. Stewart / Anthony Solon / John Weinhardt – Constables:
William Short / Thomas E. Stretch – Keeper of the Poor Farm
1862 Michael Shealy
1861 John B. Ruger
1860 Benjamin Brackney
1859 Christian Cassell
1826 Unknown